Nauczanie GIS z wykorzystaniem naturalnych procesów poznawczych
Streszczenie
Artykuł pokazuje, że struktura i narzędzia GIS nie są jakimś abstrakcyjnym tworem nie związanym z otaczającą nas rzeczywistością. Jest właśnie odwrotnie - w wielu przypadkach procedury i narzędzia GIS mają swoje analogie w codziennym doświadczeniu. Stosowanie tych analogii i skojarzeń może się przyczynić do podniesienia jakości i efektywności kształcenia.
Przedstawione założenia teoretyczne znalazły w artykule wyraz praktyczny w postaci przedstawienia autorskiej metody nauczania GIS o symbolicznej nazwie "wychodzenie z cienia". Ta metoda jest przewidziana do nauczania GIS na poziomie początkowym i średniozaawansowanym. Ma to szczególne znaczenie w obecnej sytuacji, gdzie występuje presja na szerokie rozpowszechnienie nauczania GIS na wielu kierunkach technicznych, przyrodniczych i ekonomicznych, w celu umożliwienia korzystania z tego sposobu opisu realnej przestrzeni szerokiemu gronu użytkowników.
Słowa kluczowe:
Pełny tekst:
PDFBibliografia
ArcGIS ver. 10, 2015: Dokumentacja systemu. Environmental Systems Research Institute, Redlans, California, USA.
Chlewiński Z., 2007: Psychologia poznawcza – w trzech ostatnich dekadach XX wieku. Gdańskie Wydawnictwo Pedagogiczne, Gdańsk.
Eckes K., 2006a: Modele i analizy w systemach informacji przestrzennej. AGH Uczelniane Wydawnictwa Naukowo-Dydaktyczne, Seria – Monografie, Kraków.
Eckes K., 2006b: Modelowanie rzeczywistości geograficznej w systemach informacji przestrzennej. Roczniki Geomatyki t. 4, z. 2, PTIP, Warszawa.
Dybaś M., 2007: System informacji przestrzennej urządzeń podziemnych i rozwiązywanie zadań środowiskowych i technicznych. AGH, Kraków. Praca dyplomowa magisterska wykonana pod kierownictwem autora.
Jarema O., 2009: Spatio-temporal modelling application within GIS analysis for damage evaluation and human losses estimation entailed by elemental disasters. AGH, Kraków. Praca dyplomowa magisterska wykonana pod kierownictwem autora.
Knecht J., 2011: Projekt miejsca obsługi podróżnych na autostradzie. Temat zaliczeniowy przedmiotu "Systemy informacji przestrzennej" prowadzonego przez autora na studiach doktoranckich na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH.