Nowelizacja dyrektywy OOŚ – nowe wyzwania w zakresie wykorzystania zasobów danych przestrzennych
Streszczenie
Powszechność wykonywania ocen środowiskowych sprawia, że znacznie wzrośnie zapotrzebowanie na dane umożliwiające ocenę narażenia danego przedsięwzięcia na wypadki i katastrofy, oraz prawdopodobieństwa i istotności potencjalnych zagrożeń środowiskowych występujących obecnie i prognozowanych w przyszłości. Aby infrastruktura informacji przestrzennej odegrała większą rolę w procesie sporządzaniu raportów o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, konieczne jest lepsze dostosowanie zawartości i sposobów wizualizacji warstw tematycznych do specyfiki zadań z zakresu OOŚ.
Wdrażanie wymagań Dyrektywy OOŚ wiąże się z opracowaniem zestawu wskaźników narażenia oraz ich poziomów krytycznych dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć. W artykule przedstawiono możliwości powiązania rozwoju IIP i systemu OOŚ oraz sugestie poszerzenia zakresu warstw tematycznych planowanych w geportalach.
Słowa kluczowe:
Pełny tekst:
PDFBibliografia
COM, 2009: Wspólnotowe podejście do zapobiegania klęskom żywiołowym oraz katastrofom spowodowanym przez człowieka. Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów. COM(2009) 82.
COM, 2013: Strategia UE w zakresie przystosowania się do zmian klimatycznych. Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów. Bruksela 16.4.2013, COM(2013) 216 final.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustanowienia infrastruktury informacji przestrzennej we Wspólnocie z dnia 23 lipca 2004 roku (Dyrektywa INSPIRE). 2004/0175 (COD).
Dyrektywa 2014/52/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. zmieniającą dyrektywę 2011/92/UE w sprawie oceny wpływu wywieranego przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko (Dyrektywa OOŚ). Dz. U. UE L124/1 z dn. 25.04.2014 r.
Gaździcki J., 2013: Użyteczność społeczna produktów geoinformacyjnych. Roczniki Geomatyki t.11, z. 2 (59): 7-10, PTIP, Warszawa.
GDOŚ, 2009: Postępowanie administracyjne w sprawach określonych ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Zeszyty Metodyczne GDOŚ nr 1, Warszawa.
Grudzińska I., Zarzecka J., 2011: Zmiany w postępowaniach administracyjnych w sprawach ocen oddziaływania na środowisko. GDOŚ, Warszawa. http://www.gdos.gov.pl/files/OOS_zal/Zmiany-w-postepowaniach-administracyjnych-w-sprawach-ocen-oddzialywania-na-srodowisko.pdf
Guidance on Integrating Climate Change and Biodiversity into Environmental Impact Assessment. European Union 2013.
Kozakiewicz R., 2014: Możliwości wykorzystania zasobów Infrastruktury Informacji Przestrzennej przy realizacji ocen oddziaływania na środowisko. Geomatics and Environmental Engineering, Wydawnictwo AGH. Artykuł złożony do druku w 2014r.
Kozakiewicz R., 2001: Konflikty przestrzenne w ocenach oddziaływania na środowisko –konflikty funkcjonalne. Inżynieria Środowiska t. 6, z. 2, Wydawnictwo AGH.